Chtěli byste doma psa pralesního? Roztomilý chlupáč uloví i kapybaru

31. říjen 2023

Je to kuna? Je to medvídek? Ne, je to vzácná psovitá šelma – pes pralesní. Můžete ho potkat i u nás? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Pes pralesní obývá Střední a Jižní Ameriku od Panamy až po Paraguay. Žije ve stepích, lesích, ale i u vody. Jde o středně velkého tvora s legračním tělem. Na délku měří maximálně 75 centimetrů, má krátký ocas i nožičky a váží zhruba 5 až 7 kilogramů.

Pes pralesní s mláďaty

Je výborný plavec, má plovací blány a ve španělsky mluvících zemích se mu dokonce říká vodní pes. Ve skupině uloví i kapybaru, nebo malého tapíra. Bohužel mu ale hrozí vyhynutí a ve volné přírodě těchto psíků žije už velmi málo. S tím, jak si lidé zabírají více půdy například pro zemědělství, totiž přichází o místo k životu.

V Česku máme ale velké štěstí. Seznámit se s tímhle roztomilým tvorem totiž můžete v pražské nebo jihlavské zoologické zahradě.

Umí pes pralesní štěkat? Jakými zvuky se dorozumívá? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související