Gumoví medvídci slaví 100 let. Denně se jich vyrobí 160 milionů. Jak vznikli?

21. září 2022

Kde se vzal název slavné firmy, která vyrábí gumové medvídky? A jaké je jejich složení? Po téhle epizodě Zvídavce se vám určitě budou sbíhat sliny. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

V roce 2022 slaví tahle průsvitná cukrovinka 100. narozeniny. Zakladatel firmy, která začala jako první gumové medvídky vyrábět, byl Hans Riegel z Bonnu. Když spojíte vždy první dvě písmenka těchto tří slov, dostanete název slavné značky. Už víte? 

Nápad na želatinové bonbony netypického tvaru tohoto cukráře přepadl na jednom jarmarku, kde prodával své sladkosti. Vystupovali tam totiž také tančící medvědi.  „Gumové“ dobrůtky byly známé už dávno před tím, ale teprve Hans našel ten tu správnou kombinaci jemnosti, chuti a tvaru, která uchvátila lidi po celém světě.

Možná budete překvapení, ale želatina se vyrábí z věcí, které rozhodně lákavě nepůsobí. Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související